Monitor LED czy LCD – czym się różnią i jaki typ wybrać?

05.09.2023

Na pierwszy rzut oka monitor LCD i monitor LED wyglądają identycznie. Różnią się jednak zasadniczo na poziomie technologii produkcji – w jednym i drugim rodzaju monitorów wykorzystano zupełnie inny rodzaj podświetlenia. W ten sposób zmieniają się również ich parametry, możliwości oraz zastosowanie.

Aby dowiedzieć się, który z rodzajów sprzętu będzie lepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika – monitor LCD czy LED – warto znać podstawowe dane na temat jednych i drugich urządzeń. Wiedza ta pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji podczas zakupu.

Czym różni się monitor LED od LCD?

Zarówno monitory LED, jak i monitory LCD to grupa urządzeń ciekłokrystalicznych. Pierwsze z nich mogą mieć zainstalowane podświetlenie krawędziowe lub na całości ekranu, przy jednoczesnym oświetlaniu obrazu za pomocą białych i kolorowych reflektorów. To jedna z najważniejszych różnic między monitorami LED i monitorami LCD.

Jeśli chodzi o to, jaki typ monitora wybrać, to miłośnicy nowinek technicznych zdecydowanie powinni postawić właśnie na monitor LED. Jego zaletą jest też energooszczędność oraz doskonałe, żywe kolory, wpływające na jakość wyświetlanych obrazów. Co więcej, producenci przewidują podstawową żywotność tego typu monitorów na więcej niż 500 tysięcy godzin, co jest kolejnym powodem, dla którego warto wybrać właśnie monitory LED.

Zastanawiając się nad różnicami i tym, jakie monitory są lepsze oraz wiedząc, że monitory LED są obecnie najnowocześniejsze, czy w ogóle warto brać pod uwagę tradycyjne już monitory LCD? W przypadku starszego typu monitorów ciekłokrystalicznych mówimy o budowie składającej się z milionów komórek, nazywanych pikselami, które sumarycznie składają się na rozdzielczość monitora. Im ona większa, tym lepsza jakość obrazu. Modele te nadal są warte uwagi, mają też spore grono zwolenników.

Jaki typ monitora wybrać dla siebie? Monitor LCD czy monitor LED?

W kwestii wyboru typu monitora: LED czy monitora LCD, wszystko zależy przede wszystkim od sposobu wykorzystania jego potencjału, własnych preferencji oraz zadania, jakie są przed nim stawiane. Starszej generacji, ciekłokrystaliczne monitory LCD nadal doskonale sprawdzają się jako elementy komputerów stacjonarnych oraz ekrany laptopów. Idealne nadają się do codziennej biurowej pracy, oglądania ulubionych filmów czy gamingu. Mimo kilku braków, tego rodzaju monitory wybierane są jako wyposażenie np. podczas szkoleń czy konferencji, możliwy jest nawet profesjonalny wynajem monitorów LCD.

Amatorzy perfekcyjnego obrazu, mający ogromne wymagania sprzętowe, powinni jednak sięgnąć nieco wyżej – po najlepszej klasy monitory LED. Te obecnie mają znacznie szersze zastosowanie, niż bycie jedynie elementami zestawów komputerowych.

Szerokie zastosowanie nowoczesnych monitorów LED

Technologia wykorzystana przy produkcji ultranowoczesnych monitorów LED pozwala na ich znacznie szersze wykorzystanie. Ze względu na doskonałą jakość obrazu, niezależnie od wielkości powierzchni, na jakiej jest on wyświetlany, monitory te stosowane są jako multimedialna infrastruktura wszystkich większych wydarzeń plenerowych oraz tych odbywających się pod dachem. Trend ten obecnie ma się tak dobrze, że dużym zainteresowaniem cieszy się usługa wynajmu ekranów LED oraz profesjonalnych monitorów LED. Cena takiej usługi oraz ona sama są naprawdę interesujące, o czym można przekonać się, zaglądając do poniższej oferty: http://www.sintel.pl/plazmy-monitory-lcd-telewizory-led. Wynajem nowoczesnego sprzętu to dzisiaj najlepszy sposób na promocję organizowanego wydarzenia oraz podniesienie jego prestiżu i frekwencji uczestników.

Kontakt

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Magazyn:

Sintel Multimedia

ul. 3 Maja 64/66
93-408 Łódź

+48 696 463 107

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Polityką Prywatności  (link).